Zastanawiasz się nad CMS-em do tworzenia stron www? WordPress to świetny wybór! Oprogramowanie przydatne do tworzenia wizytówek firmy w sieci (stron www),  bardzo dobrze zoptymalizowane pod SEO jeśli się wie jakich wtyczek używać.  W tym artykule wymienię najważniejsze z ponad 53 680 wtyczek do WordPress’a oraz podpowiem jak łatwo można je odszukać w sieci i zainstalować na serwer. No to zaczynajmy! 

Wordpress a ty jakiej wtyczki używasz?

Wtyczki WordPress to darmowe narzędzia służące do rozszerzenia funkcjonalności strony postawionej na najlepszym systemie zarządzania treścią CMS – WordPress. WordPress bez wtyczek to przyjazna i „lekka” strona internetowa. Wtyczki oferują dodatkowe funkcje, które pozwalają na dostosowanie własnej strony www do swoich potrzeb. Poniżej przedstawiam najlepsze wtyczki Wodpress, głównie będę się skupiał na wtyczkach do optymalizacji SEO oraz wyglądu strony.

WP SEO Structured Data Shema

Wtyczka do implementacji Rich Snippets oparta na formacie JSON-LD dla WordPress

Na wstępie należy nadmienić, iż są cztery formaty oznaczeń danych strukturalnych:

 • Mikrodane
 • RFDa
 • JSON -LD
 • Mikroformaty

Wtyczka WP SEO Structured Data Shema wykorzystuje format JSON-LD. Według WordPress taki format danych jest bardziej ekonomiczny z punktu widzenia kodowania, po drugie JSON-LD jest bardziej współczesny i częściej wykorzystywany do wdrażania danych strukturalnych nie tylko na stronach WordPress. dodatkowo JSON-LD jest lekkim formatem wymiany danych komputerowych, który bez problemu jest interpretowany przez roboty Google, a oto przede wszystkim chodzi w pozycjonowaniu stron.

Dlaczego warto zaimplementować dane strukturalne? Dane strukturalne mają pośredni wpływ na ranking w wyszukiwarce Google. Dzięki nim jesteś wstanie wyróżnić się w linkach organicznych na tle konkurencji. Dodając do kodu źródłowego dodatkowe dane, sprawisz że link w Google zostanie wzbogacony rozszerzonymi opisami dla strony .

Dane strukturalne CENEO, produkt: gra Wiedzmin 3: Dziki Gon

WordPress piękna rzecz, a właściwie CMS (moim zdaniem najlepszy). Chcesz mieć dane strukturalne na stronie www? Wystarczy instalacja wtyczki i gotowe!. Wtyczkę WP SEO Structured Data Shema znajdziesz w repozytorium WordPress, ale najłatwiej jej będzie szukać w wyszukiwarce WordPress z poziomu panelu administracyjnego strony.

W3 Total Cashe

Najlepsza wtyczka zwiększająca wydajność i wygodę pracy na WordPressie

W3 Total Cashe to wtyczka optymalizująca SEO skracająca czas pobierania danych ( strona szybko się wczytuje ) z witryny dzięki funkcji dostarczania treści CDN – czytaj więcej o Content Delivery Network. Mówiąc prościej,  dzięki wtyczce internauta szybko zobaczy wyrenderowany obraz na swojej przeglądarce. Dzięki wtyczce możesz umieszczać na stronie relatywnie wysokiej jakości zdjęcia, filmy oraz inny content, np. animacje GIF, dokumenty PDF bez obawy przed niekończącym się ładowaniem strony.  Oba te fakty czynniki mają duże znaczenie dla SEO – dostarczasz wysokiej jakości content, który zostanie doceniony przez roboty Google, a dodatkowo strona się nie zawiesza. Prawda, że to wspaniałe?!

Yoast SEO

Wtyczka do optymalizacji podstawowych oraz zaawansowanych ustawień SEO

Nie jedyna, ale przez wielu uważana za najlepszą wtyczkę do optymalizacji SEO  – wtyczka Yoast SEO umożliwi manipulowanie ważnymi z punktu widzenia SEO specjalisty meta tagami takimi jak: title,  description, keywords. Dodatkowo wtyczka umożliwia bardziej zaawansowane operacje takie jak: ustawienia meta podążania (follow) dla robotów oraz manipulowanie znacznikiem meta robots. Ciekawą opcją jest także ustawianie tytułów i obrazów wyświetlającym się w przypadku udostępnienia strony na mediach społecznościowych.

Dodatkowe darmowe funkcje Yoast SEO:

 • Szybka i łatwa obsługa Sitemap XML
 • Pełna kontrola nad nawigacją okruszkową breadcrumbs
 • Proste ustawianie tagów kanonicznych w celu unikania duplikacji treści

W wersji płatnej Premium zespół Yoast SEO dodatkowo indywidualnie wspiera użytkowników odnośnie pomocy technicznej na temat zaawansowanych funkcji tyczki. Dodatkowo dla osób mających wersję Premium Yoast SEO przygotowuje kursy z pozycjonowania stron www.

 

Magic Liquidizer Responsive Table

Lekka wtyczka do ustawień responsywności tabel HTML na urządzeniach mobilnych

Świetna wtyczka, niezbędna jeśli chcesz wysoko pozycjonować się mobilnie w Google. Wystarczy instalacja + aktywacja wtyczki, aby wszystkie tabele HTML nabrały responsywności (dostosowywały się wysokości i szerokości okna urządzenia,np. smartfona). Tabele po instalacji wtyczki wyglądają bardzo czytelnie i estetycznie. Prostota funkcjonowania sprawia, że jest to moja ulubiona tego typu wtyczka.

Wraz z wtyczką instalowany jest pakiet najbardziej znanych i praktycznych widżetów SiteOrigin. Wtyczka zapewnia swobodę projektowania wyglądu zawartości strony.

Tabela na deskopt

Google Chrome, widok tabelki na ekranie komputera

a tutaj działa wtyczka Magic Liquidizer

Google Chrome, widok tabeli na ekranie Iphone7

Simple 301 Redirect

Wtyczka do przekierowań 301 adresów URL

Czasami bywa tak, że potrzebujesz zmienić fizyczny adres podstrony na inny. Aby zrobić to po bożemu zgodnie ze sztuką pozycjonowania SEO, należy poinformować Google o tym, że nie jest to nowy zasób strony, lecz ten sam tylko pod zmienionym adresem URL. W ten sposób unikniesz sytuacji, że Google „pomyśli”, że masz wewnętrznie z duplikowaną treść. Prostą w obsłudze wtyczką, która robi to za nas jest WP Simple 301 Redirect.

Simple 301 Redirect, ekran startowy wtyczki WordPress

Powyżej na zdjęciu widzisz okno startowe wtyczki.  Po lewej pole Request, po prawej Destination. W pierwszym polu wpisujesz stary adres, w drugim adres po poprawkach, klikasz Zapisz zmiany i gotowe!  Prawda, że proste?

Page Builder by SiteOrigin

Wtyczka do budowy layaotu strony WordPress – spraw by Twój WordPress wyglądał jeszcze lepiej!

SiteOrigin Page Builder to najpopularniejsza wtyczka do tworzenia stron WordPress. Ułatwia ona tworzenie layotu strony za pomocą tzw. widżetów. WordPress stworzył bardzo przyjazną w obsłudze wtyczkę dzięki której zbudujesz ponadprzeciętny i co ważne responsywny layout strony w szybkim czasie!

SiteOrigin Page Builder, układ strony WordPress

Dlaczego jest to takie ważne w SEO? Im bardziej funkcjonalny, czytaj bardziej intuicyjny layout strony, tym większy poziom zadowolenia klienta UX – a to od dłuższego czasu ma znaczenie w SEO! Mówiąc prościej, stwórz dzięki SiteOrigin taki wygląd strony, aby Twój klient czerpał radość z korzystania z zasobów witryny postawionej na WordPressie. Wujek Google w niedługim czasie doceni Twoje starania i wywinduje Twoją stronę na TOPowe miejsca w SERP-ach.

Jak zainstalować wtyczkę WordPress?

Wtyczki do WordPress’a to składające się ze skryptów PHP dodatki, które rozszerzają funkcjonalność strony www opartej o CMS-a WordPress. Oferują nowe lub ulepszają już istniejące funkcje dostępne w wybranym szablonie WordPress. Wtyczki nie są obowiązkowe, nie musisz ich instalować, ale fani tego oprogramowania nie mogą sobie wyobrazić własnej strony bez wtyczek od Wodopressa. Wtyczki WordPress są zaprojektowane przez programistów / wolontariuszy, dlatego są bezpłatne dla społeczności WordPress. Nie musisz za nie płacić, chyba że chcesz skorzystać z bardziej zaawansowanych funkcji danej wtyczki – wówczas organizacja WordPress życzy sobie niewielkiej opłaty. Wszystkie wtyczki znajdujące się w repozytorium WordPress uznawane są za bezpieczne i przetestowane – przejdź do repozytorium wtyczek WordPress.

Wordpress wtyczki dodaj nową

Sposoby instalacji

Jak zainstalować wtyczkę na swojej stronie?  Najprostszy sposób instalacji krok po kroku:

 1. WordPress >> Wtyczki >> Dodaj nową.
 2. Jeśli na pierwszej stronie nie ma Twojej ulubionej wtyczki, możesz ją znaleźć wpisując jej nazwę w wyszukiwarce znajdującą się po prawej stronie. Widok wtyczek na stronie administracyjnej WordPress można określić jako bloczki lub okienka, które zawierają określone informację.
  1. Wtyczka posiada swoje logo, krótki opis, podgląd na oceny użytkowników, dane przedstawiające liczbę pobrań, ostatnie aktualizacje, nazwę autora wtyczki oraz przycisk ZAINSTALUJ.
 3. Instalacja wtyczki
  1. Kliknij LINK szczegóły, aby dowiedzieć się więcej o wtyczce.
  2. Wystarczy kliknąć przycisk ZAINSTALUJ, aby pobrać zawartość wtyczki na swój serwer.
  3. A następnie ją włączyć, aby można było jej używać.
 4. Jeśli ekran instalacji wyświetli pozytywny wynik – instalację wtyczki można uznać za zakończoną. W przypadku błędów instalacji radzę spróbować ponownie ją pobrać. Jeśli błędy wciąż się pojawiają, skontaktuj się z zespołem WordPress Polska.

Ręczna instalacja wtyczki na serwer z użyciem klienta FTP

Zainstalować wtyczkę WordPress możesz bez konieczności logowania się do panelu administracyjnego strony www. W niektórych przypadkach ręczna instalacja jest wskazana, np. jeśli chcesz mieć kontrolę nad procesem instalacji i miejscem instalacji plików. Aby zainstalować wtyczkę wykonuj krok po kroku następujące polecania:

 1. Pobierz plugin na pulpit swego komputera
 2. Wypakuj pliki spakowane w programie WinRar
 3. Zaloguj się na serwer FTP. Możesz to zrobić z użyciem klienta FTP, np. Total Comander
 4. W panelu WordPress na liście zainstalowanych wtyczek pojawi się nowy plugin. Kliknij WŁĄCZ i gotowe.

Interesujące pluginy możesz szukać w wyszukiwarce WordPress lub zajrzeć na stronę WordPress.org.

Kategorie: Wordpress

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *