Przekierowania 301 na stronach WordPress, to dziecinnie prosta sprawa, ale na polskich blogach o pozycjonowaniu, nie uraczysz kompleksowego poradnika o redirectach 301.  Przykładem są posty komentujące artykuły, w których czytelnicy skarżą się, że pomimo zaimplementowania reguły w pliku htaccess, kod nie wykonuje zadania.  W tym poradniku skupimy się na metodach skutecznego przekierowania 301. Rekomenduję metodę w pliku htacceess, bo nie wymaga instalacji wtyczki, ale wybór należy do Ciebie. Zapraszam do lektury!

Przekierowanie 301

Przekierowania 301 są niezbędnym elementem SEO, jeśli wymagana jest zmiana fizyczna adresu URL wewnątrz strony. Brak tej umiejętności, w przypadku ingerowania w nazwy adresów URL bez przekierowań 301, spowoduje wzrost liczby błędów 404 oraz utratę dotychczasowej mocy SEO. Robienie Redirectów 301 na WordPressie jest szalenie proste. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, czym jest przekierowanie 301, kiedy i dlaczego powinieneś ich używać.

Czym jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to sposób na poinformowanie robotów Google o trwałym przeniesieniu podstron do nowej lokalizacji. Istnieją trzy rodzaje przekierowań 301, których możemy użyć do tego celu:

 • 301, przekierowanie stałe
 • 301, przekierowanie tymczasowe
 • Przekierowanie typu meta refresh

Przekierowanie tego typu ma chrakter stały i przekazuje ok. 90% mocy SEO linku starego adresu.

Kiedy najlepiej używać przekierowań 301?

Najlepiej wtedy, gdy chcesz uzyskać trwały efekt, tzn. zmieniasz adres i wiesz, że zasób Twojej strony będzie pod zmienionym adresem już zawsze. Sytuacje uzasadniające użycie przekierowania 301

 • Zmieniasz fizyczną ścieżkę katalogu na serwerze, w którym masz zainstalowany CMS WordPress
 • Zmieniasz nazwę domeny i chcesz powiadomić o tym roboty wyszukiwarek, aby nie wskazywały duplicate content dla dwóch domen
 • Zmieniasz strukturę adresów URL i chcesz przekierować klientów na nowe strony
 • Chcesz ustawić preferowaną lokalizacje docelową dla swojej domeny, np. żeby była widoczna w wersji www. W tej sytuacji osoby wpisujące adres domeny bez www zostaną przekierowani na kanoniczną wersję.

Argumenty SEO uzasadniające użycie przekierowań 301

W pozycjonowaniu stron przekierowanie 301 ma bardzo duże znaczenie. Jeśli chcesz brylować w SERP-ach musisz wiedzieć, że:

 • Przekierowanie 301 jest najlepszym sposobem, aby „wytłumaczyć” robotom wyszukiwarek, że strona została przeniesiona na nowy zasób witryny internetowej. Wyszukiwarki internetowe przekazują moc do nowego adresu URL.
 • Jeśli do starego URL prowadzą linki o atrybucie dofollow, brak przekierowania spowoduje utratę całej mocy SEO
 • Nie pozwól aby konkurencja przechwytywała moc SEO z nieistniejących adresów URL. Usuń błędy 404, przekieruj odwiedzających stare adresy na swoją nowe stroną internetową.

Główna atrakcja, czyli jak zrobić przekierowanie 301 na WordPressie w pliku htaccess

Plik htacess możesz edytować z poziomu panelu administracyjnego strony WordPress przy pomocy wtyczki Yoast SEO. Dokładnie zrobisz to z poziomu:

WordPress >> SEO >> Narzędzia >> Edytor plików

W pliku tym będziesz miał już zawarte pewne informacje i będzie to prawdopodobnie

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

Aby zrobić przekierowanie 301 na nowy adres w obrębie tej samej domeny, wystarczy wkleić kod o następującym schemacie:

# BEGIN 301 Redirects
Redirect 301 /old-post/ http://www.yourwebsite.com/new-post/
# END 301 Redirects

W przypadku przekierowania na nową domenę posłużysz się następującą linijką kodu:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^olddomain\.com$ [OR] RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.olddomain\.com$
RewriteRule (.*)$ http://www.newdomain.com/$1 [R=301,L]

Jeśli zdecydujesz się na implementację certyfikatu SSL, musisz również poinformować roboty wyszukiwarek o tym fakce, robiąc to przy pomocy następującego kodu

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Redirect 301 w htaccess jest to szalenie prosty sposób na przekierowanie 301, który rekomenduje wszystkim WordPressowiczom. W tym artykule omówię także metody przekierowania 301 za pomocą wtyczek WordPress natomiast jeśli masz do wyboru: 301 wtyczką lub przy pomocy pliku htaccess – polecam drugie rozwiązanie. Dlaczego? Jest to sposób bezinwazyjny dla WordPressa, kolejna zbędna wtyczka dodatkowo może spowolnić Twoją stronę, lepiej jest zachować zasoby serwera na bardziej przydatne pluginy SEO – takie jest moje zdanie.

Przekierowanie 301 za pomocą wtyczek WordPress

WordPress oferuje wykonanie przekierowania 301 przy pomocy wtyczek – to rozwiązanie rekomenduję trochę mniej doświadczonym Webmasterom i Marketerom. Jako że WordPress jest dla wielu tożsamym pojęciem z wtyczkami, przedstawiam poniżej listę pięciu najlepszych pluginów WordPress 301.

Redirection

Redirection jest obecnie najbardziej rekomendowaną wtyczką do przeprowadzania przekierowań 301 na WordPressie. Najbardziej polecana wtyczka jest dostępna do pobrania z oficjalnego repozytorium WordPress.

Schemat obsługi wtyczki wygląda następująco:

 • możesz pobrać wtyczkę z repozytorium WordPress’a lub w panelu administracyjnym
 • aktywuj wtyczkę, a następnie przejdź do Narzędzia >> Redirection
 • w Panelu wtyczki określasz opcje jakie Cię interesują chodź przekierowanie 301 jest domyślnie ustawioną funkcją

Darmowa wtyczka Redirect to potężne narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób obsłużysz wszystkie przekierowania 301.

Oprócz tego wtyczka posiada inne funkcje takie jak monitorowanie nie istniejących adresów (błąd 404 ) oraz obsługuje inne metody przekierowania, takie jak 302 i 307.

Simple 301

Kolejna wtyczka do przekierowań 301. Bardzo prosta w użyciu. Jej minusem jest brak większych możliwości oraz fakt, że od dłuższego czasu nie jest aktualizowana. Wtyczka dostępna do pobrania z repozytorium WordPress.

Schemat obsługi wtyczki wygląda następująco:

 • pobierz i zainstaluj wtyczkę z repozytorium WordPress
 • w CMS WordPress aktywuj wtyczkę, a następnie przejdź do Ustawienia >> Simple 301
 • w polu po lewej stronie wpisujesz Stary URL z gwiazdką na końcu*, po prawej nowe miejsce docelowe
 • zmiany zapisujesz przyciskiem Save Changes

Quick Page/Post Redirect Plugin

Wtyczka pozwala ustawiać różne typy przekierowań podobnie jak wcześniej omawiana Redirection, czyli 301, 302, 3017. Jej wadą może być względnie skomplikowana struktura wyboru opcji, która dla początkującego użytkownika może być nieco odstraszająca. Wtyczka dostępna do pobrania z repozytorium WordPress.

 Schemat obsługi wtyczki wygląda następująco:

 • Pobierz wtyczkę z repozytorium WordPress lub z poziomu panelu CMS
 • Przekierowania 301 możesz dodać na dwa sposoby: przy pomocy funkcji „Quick Redirects” oraz „Individual Redirects
 • Z opcji „Quick Redirects” skorzystasz w menu Quick Redirects, które zobaczysz po aktywowaniu wtyczki
 • Stare adresy wprowadzasz w polu Request URL,  natomiast docelowe miejsce zasobu internetowego po wprowadzeniu przekierowania, umieszczasz w polu Destination URL
 • Z obecnych przekierowań możesz zrezygnować klikając ikonę kosza
 • Przy pomocy wtyczki możesz również dodać atrybut nofollow do przekierowanego linka, w przypadku gdy nie chcesz przekazywać mocy SEO do nowego adresu

Safe Redirect Manager

Wtyczka pomagająca zarządzać przekierowaniami 301. Posiada rozbudowane funkcje. Jej wadą jest brak domyślnych ustawień dla Redirectów 301. Wtyczka dostępna do pobrania z repozytorium WordPress oraz Github

 Schemat obsługi wtyczki wygląda następująco:

 • Pobierz i zainstaluj wtyczkę Safe Redirect Manager
 • Aktywuj i przejdź do Narzędzia >> Safe Redirect Manager
 • Naciśnij przycisk Create Redirect Rule
 • Pojawi się okno zarządzania przekierowaniami: w pole Redirect Form wpisz nieistniejący adres URL, a w Redirect To nowy adres dla
 • Poniżej w opcji HTTP Status Code ręcznie wybierz metodą przekierowania, czyli 301 Moved Permanently
 • Naciśnij przycisk Publish, aby wprowadzić zmiany

Mimo iż najczęstszym sposobem na przekierowania adresów jest 301, wtyczka oferuje jeszcze inne zaawansowane metody dodawania statusów HTTP.

Podsumowanie

Podsumowując, przekierowania 301 są naprawdę istotne i właściwe, zarówno pod kątem użytkowników, jak i wyszukiwarek. Dobrze zastosowane przekierowania pozwolą zachować ruch z nieistniejących linków oraz zachować moc SEO. Ponad to usuniesz błedy 404, które mogą obniżyć poziom zaufania wyszukiwarek dla domeny internetowej.

Jednocześnie pomożesz swoim klientom, wskazując im odpowiedni adres URL lub domenę w razie gdy zdecydowałeś się dokonać zmiany nazw.

Do napisania artykułu zainspirowało mnie brak cennych informacji w polskim Internecie o przekierowaniach 301 na WordPressie w pliku htaccess.  Przy okazji opisałem też kilka ważnych pluginów dla WordPress’a. Teraz mam nadzieję, że możesz dodać proste przekierowania 301, zachowując jednocześnie cały ruch, jak i moc SEO.

Kategorie: Wordpress

2 Komentarze

Krzysztof · Październik 25, 2018 o 9:49 am

Dzięki za cenny wpis.
No dobrze, a jak zrobię przekierowania za pomocą wtyczek, a potem je odinstaluje to zrobione przekierowania tą wtyczką zostaną utracone?

  Damian Żurawski · Październik 25, 2018 o 5:42 pm

  Bardzo ciekawe pytanie. Nigdy nie odinstalowywałem wtyczki, żeby sprawdzić, co by było gdyby. W wolnym czasie na domenie testowej zrobię taki eksperyment. Mogę jedynie przypuszczać, że po odinstalowaniu wtyczek stanie się tak jak piszesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *