Nie trzeba perfekcyjnie obsługiwać Adobe Photoshop, aby robić cuda graficzne. Najważniejsze już masz, czyli talent, pomysł oraz zmysł estetyczny – teraz tylko należy znaleźć narzędzia dzięki którym zrobisz cokolwiek zechcesz: grafikę społecznościową, infografikę, prezentację, wizytówkę, baner, zaprojektujesz stronę www, aplikację webową i wiele innych. I to zupełnie za darmo, bo narzędzia które przedstawię w tym artykule, nie odbiegają pod względem funkcjonalności od tych, które używają profesjonalni graficy, a są za darmo!

SEOwiedzący - o marketingu i pozycjonowaniu

Canva

Współpraca i tworzenie niesamowitej grafiki za darmo

Canva ma bardzo szerokie zastosowanie,  dzięki niej, oprócz strony www, zaprojektujesz praktycznie wszystko! Najczęściej Canva służy mnie do projektowania grafik na Facebooka. Jej zaletą jest to, że posiada gotowe wymiary do grafik społecznościowych, jakie są wymagane przez poszczególne Social Media. Canva posiada też gotowe szablony grafik, które mogą być dla Ciebie swego rodzaju inspiracją, jak powinno się tworzyć, np. estetyczny baner.

Canva stwórz własny projekt

Canva posiada również bogaty zasób przeróżnych elementów graficznych potrzebnych do tego, by nadać naszemu projektowi graficznemu bardziej wyrazistego przekazu. Znajdziesz tutaj gotowe zdjęcia, ikonki,gotowe układy, ramki , ilustracje, linie, wykresy, kształty, siatki… i to chyba wszystko chodź nie jestem pewien, bo tyle tego jest, że aż chce się w nieskończoność odkrywać zalety programu Canva.

Program jest dostępny pod adresem internetowym.Wystarczy rejestracja nowego konta i cały zasób Canva jest do Twojej dyspozycji!

PhotoFiltre 7

Najlepsze darmowe narzędzie graficzne do kompresji zdjęć

PhotoFiltre 7 używam do tej pory i mam do niego szczególny sentyment, bo zaczynałem swoją pracę związaną z projektowaniem grafik na Social Media od poznawania tego narzędzia.

Dzisiaj nie wykorzystuje go tak często jak kiedyś, ale jest dla mnie programem niezastąpionym w jednej sytuacji – gdy zdjęcie, które chcę załadować na stronę Facebooka waży więcej niż 1GB. Być może nie wszyscy wiedzą, ale gdy wrzucamy zdjęcie zbyt ciężkie dla Facebooka, ten dokonuję kompresji stratnej, która powoduje zmniejszenie wagi i spadek jakości zdjęcia.

Jak skompresować zdjęcie na PhotoFiltre 7?

To bardzo proste! Opiszę to krok po kroku.

 1. Z dysku twardego przenoszę zdjęcie do programu PhotoFiltre 7
 2. Zaznaczam na górze File
 3. Szukam opcji Save as…
 4. Pojawi się charakterystyczne okienko z pytaniem o kompresję
 5. Ustawiamy poziom kompresji w procentach
 6. Klikamy ZAPISZ.

Gravit Designer

Najlepszy darmowy program graficzny do projektowania layoutów stron internetowych

Gravit Designer to darmowy program, który może być wykorzystany do robienia wszystkich grafik, jakie tylko zapragniesz. Z uwagi na jego rozbudowane funkcje, polecam używać go do projektowania stron internetowych oraz aplikacji webowych. Program nie odbiega funkcjonalnością od znanego wszystkim Adobe Photoshop.

Zaprojektuj swoją stronę w mniej niż 30 minut!

Jak zainstalować Gravit Designer na swoim komputerze?

 1. Wpisujemy w przeglądarce adres www.designer.io
 2. Na stronie głównej w prawym górnym rogu ekranu klikamy przycisk DOWNLOAD
 3. Wybieramy wersję portable i klikamy 64-bit.
 4. Aby otworzyć program, wejdź w folder GRAVITY pobrany na Twój dysk i kliknij plik GravitDesigner.exe

Program Gravit Designer ma tę przewagę nad wyżej wymienioną Canva, że posiada szerszą bibliotekę ikonek, symboli, ramek do zdjęć oraz nieograniczoną możliwość instalacji nowych fontów. Niestety Canva pewne funkcjonalności ma płatne (umożliwia 30 dniowy okres próbny).

Lista ciekawych narzędzi online wspomagających pracę Designera

Material.io – wejdź na stronę na której odszukasz poniższe narzędzia. Wymieniam tylko dwa, chodź jest ich trochę więcej, bo uważam, że na ten moment przydadzą się bardziej zaawansowanym projektantom. Ale jeśli masz ochotę zgłębiać swoją wiedzę i umiejętności cała dokumentacja Material.io jest do Twojej dyspozycji.

Color Tool – świetne narzędzie służące do odpowiedniego zestawienia kolorów grafik. Chodź docelowo przeznaczone do projektowania aplikacji webowych – mnie w pracy przy projektowaniu grafiki służy do poglądu i optymalizacji estetyki i wyrazistości kolorów zastosowanych w grafice.

Material Design Color Tool

Icons – jeśli chcesz poszerzyć swoje horyzonty o dodatkowe ikonki, uruchom Icons. Ikonki możesz zaimplementować na stronę internetową lub pobrać jako zdjęcie w formacie PNG.

Material Design Icons

Podsumowanie, czyli jak wygląda proces tworzenie grafiki z wykorzystaniem darmowych narzędzi

Jeśli tak jak ja interesujesz się projektowaniem grafik do mediów społecznościowych, być może mój krótki tutorial pomoże Ci w odpowiednim wykorzystaniu darmowych programów graficznych. Ja robię to tak:

 1. Pracę zaczynam od Canva – wykorzystuje do maksimum potencjał tej aplikacji, po skończonej pracy ściągam na dysk twardy zdjęcie w formacie PNG.
 2. Otwieram w programie GravitDesigner zdjęcie PNG, następnie nanoszę poprawki, aby grafika wyglądała jeszcze lepiej.
 3. Przygotowany plik graficzny otwieram w programie PhotoFilter, aby móc skompresować nieco za dużo ważące zdjęcie.

Tak przygotowane zdjęcie moim zdaniem nadaję się do publikacji na mediach społecznościowych. Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądają efekty pracy z użyciem wspomnianych narzędzi – zajrzyj na mój kanał Facebook.

Dziękuję za uwagę i życzę powodzenia!

Kategorie: Pomocne

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *